آشنایی با خانواده سنگ کریستال چینی و انواع آن

معرفی ۴ سنگ اسلب برای استفاده در آشپزخانه|slabs for kitchen
با ۴ سنگ اسلب مناسب برای آشپزخانه آشنا شوید!
7 ژوئن, 2020
انواع سنگ گرانیت|granite stone and its types
آشنایی با انواع سنگ گرانیت و ویژگی‌های آن
7 جولای, 2020
معرفی ۴ سنگ اسلب برای استفاده در آشپزخانه|slabs for kitchen
با ۴ سنگ اسلب مناسب برای آشپزخانه آشنا شوید!
7 ژوئن, 2020
انواع سنگ گرانیت|granite stone and its types
آشنایی با انواع سنگ گرانیت و ویژگی‌های آن
7 جولای, 2020

سنگ کریستال چینی

سنگ کریستال چینی همان سنگ مرمریت  و در واقع، یکی از انواع توده سنگ‌های آهکی یا دولومیت می‌باشد. این سنگ، در اثر عوامل درونی زمین، نظیر فشار حرارتی ناشی از تزریق ماگما با درجه حرارت بالا در مدت زمان طولانی، مجدداً متبلور می‌شود. به همین علت، سنگ کریستال چینی در زمره سنگ‌های دگرگون شده قرار می‌گیرد و در معادن سنگ مختلف از لحاظ میزان دگرگونی و ترکیبات شیمیایی، باهم متفاوت هستند.

از آنجایی که شکل ظاهری این سنگ، به صورت دانه بندی‌ها و بلورهای درشت و قابل مشاهده است به نام سنگ کریستال شهرت پیدا کرده است و طیف رنگی خاکستری تیره تا روشن با رگه‌های طوسی، سیاه و زرد دارد. همین دانه‌ها و بلورهای درشت، وجه افتراق این سنگ با سنگ‌های کربناتی رسوبی هستند. غالباً، در ترکیبات شیمیایی سنگ کریستال، دو کانی ولاستونیت و کلیست وجود دارد. در ایران به سنگ کریستال، به دلیل شنیده شدن صدایی شبیه به ظروف چینی هنگام ضربه، اصطلاحاً سنگ چینی یا سنگ کریستال چینی می‌گویند. ویژگی‌های ذاتی سنگ کریستال چینی، این سنگ طبیعی را به عنوان یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی در فضای داخلی و خارجی ساختمان‌ تبدیل کرده است.

از دیرباز، بخصوص در ایران، با توجه به وجود معادن و منابع غنی، سنگ کریستال چینی همواره به عنوان یک سنگ بنا و ماده اصلی ساختمانی مورد توجه بوده است. اما با گذشت زمان به خاطر عدم تنوع این سنگ، سنگ‌های مرمریت و گرانیت جایگزین سنگ کریستال چینی شدند. با این حال، در شرایط کنونی با تغییر سلیقه مشتریان، کاربرد این سنگ در پروژهای ساختمانی مورد توجه معماران قرار گرفته و رونق قابل توجهی پیدا کرده است.

انواع سنگ کریستال چینی

کشور ایران با توجه به دارا بودن معادن سنگ فراوان، جز غنی‌ترین کشورهای جهان در خصوص استخراج سنگ کریستال چینی قرار دارد. سنگ کریستال چینی ایران، سهم قابل توجهی از بخش صادرات سنگ را نصیب خود کرده است. در ادامه به معرفی معروف‌ترین انواع سنگ کریستال چینی در ایران و سایر کشورها می‌پردازیم.

سنگ کریستال چینی قروه

شهر قروه در استان کردستان واقع شده است. سنگ کریستال چینی قروه با وجود نقش و نگارهای چشم نواز، یکی از انواع مرغوب سنگ‌های کریستال ایرانی محسوب می‌شود. سنگ کریستال چینی قروه در ابعاد اسلب فرآوری می‌گردد.

سنگ کریستال چینی پاندا

سنگ کریستال چینی پاندا در بازار جهانی از شهرت بسیار زیادی برخوردار است. خاستگاه این سنگ پرطرفدار در کشور چین می‌باشد. سنگ کریستال چینی پاندا، زمینه سفید و خطوط مشکی پررنگی دارد. ترکیب رنگ آن یادآور بدن خرس پاندا است، به همین دلیل به سنگ کریستال چینی پاندا شناخته می‌شود.

سنگ کریستال چینی نیریز

در گذشته، سنگ کریستال چینی نیریز با وجود زمینه رنگی سفید همراه با رگه‌های مشکی، جز پرطرفداران‌ترین و پرمصرف‌ترین سنگ‌های کریستال چینی در ایران بود. معدن این سنگ قدیمی در استان فارس، شهرستان نیریز واقع شده است. از ویژگی‌های خاص این سنگ می‌توان به ساب‌پذیری بالا، جذب آب پایین، مقاومت فشاری و سایشی بالا اشاره کرد.

سنگ کریستال چینی پاتک

نام دیگر کریستال چینی پاتک، سنگ کریستال چینی پالساندرو است. به دلیل قرار داشتن معدن این سنگ در روستای پاتک در استان کرمان به سنگ چینی پاتک شهرت دارد. سنگ کریستال چینی پاتک یا پالساندور، دارای زمینه‌ی رنگی خاکستری روشن و تیره به همراه رگه‌های سفید و زمینه سفید با رگه‌های زرد و صورتی است.

سنگ کریستال چینی گل یخ

خاستگاه و معدن این سنگ در استان خراسان رضوی است. سنگ کریستال چینی گل یخ، یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین سنگ‌های کریستال به شمار می‌رود.

سنگ کریستال چینی ازنا

این سنگ یکی از معروف‌ترین و مشهورترین سنگ‌های کریستال ایرانی است. سنگ کریستال چینی ازنا، زمینه‌ی سفید و خطوط نامنظم طوسی و مشکی به صورت مورب دارد. معدن این سنگ در استان لرستان شهرستان ازنا واقع شده است.

سنگ کریستال چینی الیگودرز

همان‌طور که از نام این سنگ پیداست، معدن آن در شهرستان الیگودرز در استان لرستان قرار دارد. از ويژگی‌های سنگ کریستال چینی الیگودرز می‌توان به قابلیت ساب‌پذیری بالا و تم رنگی سفید به همراه خطوط نامنظم طوسی و مشکی آن اشاره کرد. همچنین، این سنگ از درجه خلوص بالایی برخوردار است.

سنگ کریستال چینی هرات افغانستان

یکی دیگر از انواع سنگ‌های کریستال چینی که شهرت جهانی دارد، سنگ چینی هرات در کشور افغانستان است. این سنگ، دارای زمینه رنگی روشن و شفاف با هاله‌های صورتی و سبز کم رنگ می‌باشد که به دلیل خاصیت عبور نور، طرفدار بسیار زیادی دارد.

برای آشنایی با محصولات سنگ زمردین نما  و مشاهده صفحه چینی و کریستال روی لینک هریک کلیک کنید.

شرکت زمردین‌نما، به عنوان تولیدکننده و فراهم ‌کننده تمامی انواع سنگ‌ها در بازار ایران و دنیا، آماده خدمت‌رسانی برای زیباترشدن بنای شما عزیزان است.برای مشاوره و تماس با سنگ زمردین نما روی لینک درج شده کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *