آشنایی با انواع سنگ گرانیت مشکی و کاربردهای آن

سنگ کف
بهترین سنگ مرمریت برای کف ‌پوش کدام است؟
27 نوامبر, 2021
بیشترین کاربرد سنگ تراورتن عباس آباد|Abbasabad travertine stone
بهترین کاربرد سنگ تراورتن عباس‌آباد و معرفی آن
21 دسامبر, 2021
سنگ کف
بهترین سنگ مرمریت برای کف ‌پوش کدام است؟
27 نوامبر, 2021
بیشترین کاربرد سنگ تراورتن عباس آباد|Abbasabad travertine stone
بهترین کاربرد سنگ تراورتن عباس‌آباد و معرفی آن
21 دسامبر, 2021
انواع سنگ گرانیت مشکی و کاربردهای آن|black granite stone

سنگ گرانیت 

سنگ گرانیت از سرد شدن توده‌های مواد مذاب ایجاد می‌شود. سنگ مورد استفاده در صنعت ساختمان از سنگ‌های آذرین درونی است. این سنگ به نام سنگ خارا شناخته می‌شود که تفاوت آن با سنگ‌های آذرین بیرونی، شکل آن است. سنگ‌های آذرین بیرونی به‌صورت لاشه ‌سنگ هستند. سنگ گرانیت از جمله سنگین‌ترین سنگ‌ها به‌ حساب می‌آید. این سنگ رنگ‌های گوناگونی دارد. سنگ گرانیت مشکی از جمله رنگ‌هایی است که زیبایی بی‌نظیری داشته و می‌تواند در دکوراسیون داخلی نیز خودنمایی کند. کشور ایران دارای مرغوب‌ترین سنگ‌های گرانیت است که پس از فرآوری و تولید، وارد بازار داخلی و جهانی می‌شود.

انواع رنگ سنگ گرانیت کدم‌اند؟

سنگ گرانیت در رنگ‌های مختلفی از صورتی تا خاکستری و سیاه وجود دارد. کانی‌های مختلف در هر سنگ، طیف رنگی جدیدی را به وجود می‌آورد. رنگ مشکی سنگ گرانیت ناشی از وجود کانی‌های بیوتیت و هورنبلند است. میزان این کانی‌ها و نوع آن‌ها بر روی مقاومت سنگ‌ها تأثیر بسزایی دارد. افزایش وجود این کانی‌ها باعث تیره‌تر شدن رنگ سنگ‌ها می‌شود.

بهترین سنگ‌های گرانیت مشکی کدم‌اند؟

گرانیت مشکی از معادن مختلفی استخراج می‌شود و بافت و رنگ سنگ در هر منطقه با منطقه دیگر متفاوت است. بهترین معادن آن عبارت‌اند از: سنگ گرانیت نطنز، سنگ پیرانشهر، سنگ گرانیت مشکی تویسرکان.

شهر نطنز در استان اصفهان قرار دارد. سنگ نطنز دارای زمینه مشکی بوده و دارای خطوط سفید و گره‌های روشن است. این سنگ بسیار سخت و بادوام است.  این نوع سنگ یکی از زیباترین سنگ‌های گرانیت است. این سنگ گران‌ترین نوع سنگ گرانیت است.

سنگ  پیرانشهر از معادن آن واقع در پیرانشهر آذربایجان غربی استخراج می‌شود. مقاومت آن در برابر حرارت بسیار زیاده بوده و همچنین دیگر خصوصیتی که این سنگ را خاص می‌کند آن است که به راحتی خش بر نمی‌دارد.

گرانیت مشکی تویسرکان جز سنگ‌های گران‌ قیمت در ایران است که رنگ آن مشکی پرکلاغی است. به سنگ تویسرکان، اشک چشمی نیز می‌گویند. این سنگ از معادن شهر تویسرکان استخراج می‌شود.

گرانیت تیره چه کاربردهایی دارد؟

گرانیت از جمله سنگ‌های ساختمانی است که دارای مقاومت خوب بوده و بسیار محکم است. این سنگ عمر زیاد داشته و در برابر عوامل مخرب، مقاوم است. به دلیل ویژگی‌هایی که این سنگ دارا است از آن در همه قسمت‌های ساختمان می‌توان استفاده کرد. از سنگ گرانیت مشکی در محیط خارجی ساختمان مانند نمای ساختمان و در محیط داخلی آن مانند راه‌پله‌ها، دیوارها، کف ‌پوش‌ ها، فضای بین کابینت‌ها، سرویس‌های بهداشتی، سنگ کانتر، سنگ‌فرش پیاده ‌رو و غیره استفاده می‌شود. اما از این سنگ در سال‌های اخیر در نمای ساختمان کمتر استفاده ‌شده است. استفاده از سنگ گرانیت مشکی در دیزاین داخلی منزل به همراه اکسسوری‌های طلایی، ظاهری لوکس و شیک به منزل می‌بخشد. همچنین ترکیب این سنگ برای کانتر آشپزخانه و دیوار با کابینت‌های سفید، تضاد بسیار زیبایی را ایجاد می‌کند.

سنگ گرانیت مشکی در مکان‌های عمومی مانند ساختمان‌های تجاری، اداری، بیمارستان‌ها، پارکینگ‌ها هم کاربردهای فراوان دارد. علاوه بر موارد گفته ‌شده سنگ گرانیت را می‌توان با سایر مصالح به‌صورت ترکیبی استفاده کرد و در محیط‌های مختلف آن را به کار برد.

مهم‌ترین ویژگی‌های گرانیت کدام است؟

سنگ گرانیت ساختمانی دارای ویژگی‌های زیر است:

 • مقاومت در برابر شرایط جوی متغیر مانند باد، گرد و غبار، باران
 • مقاومت در برابر آلودگی هوا
 • مقاومت در برابر خراش و ضربه
 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی
 • مقاومت در برابر آب
 • مقاومت در برابر سرما
 • مقاومت در برابر گرما
 • مقاومت در برابر تابش خورشید
 • دارای ویژگی چسبندگی مناسب و خوب به ملات
 • تنوع در بافت و رنگ
 • زیبایی منحصر به‌ فرد و سطح صاف و یکدست آن

برای مشاهده انواع سنگ گرانیت روی لینک درج شده کلیک کنید.

تنوع محصولات در مجموعه نمایشگاهی سنگ زمردین نما بالا بوده و به راحتی می‌توانید سنگ دلخواهتان را با بهترین قیمت خریداری کنید. برای مشاهده لوکس‌ترین و جدیدترین سنگ‌های طبیعی روی لینک آن کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *