برای سنگ نما رومی از چه سنگ‌هایی استفاده می‌شود؟

سنگ های تزئینی دیوار
سبک های دکوراسیون داخلی با استفاده از سنگ طبیعی
8 ژانویه, 2022
سنگ های تزئینی ساختمان
آيا از سنگ گرانیت مشکی برای کانتر آشپزخانه می‌توان استفاده کرد؟
13 فوریه, 2022
سنگ های تزئینی دیوار
سبک های دکوراسیون داخلی با استفاده از سنگ طبیعی
8 ژانویه, 2022
سنگ های تزئینی ساختمان
آيا از سنگ گرانیت مشکی برای کانتر آشپزخانه می‌توان استفاده کرد؟
13 فوریه, 2022
سنگ نما رومی|Roman facades stones

نما رومی

نمای رومی یکی از رایج‌ترین انواع سبک طراحی‌هایی است که برای ساختمان‌ها استفاده می‌شود. این نما در دسته طراحی‌ کلاسیک قرار می‌گیرد. بنابراین سنگ نما رومی نیز باید متناسب با این نوع سبک طراحی انتخاب شود.

نما رومی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

یکی از دلایل روی آوردن مردم به انتخاب نمای رومی برای ساختمان، تجمل‌گرایی است. زیرا این نوع سبک طراحی بیشتر برای ساختمان‌های فرهنگی، لوکس و گران ‌قیمت استفاده می‌شده است. اما به دلیل گسترش تنوع مصالح ساختمانی، استفاده از این نما در بیشتر ساختمان‌ها راحت‌تر شده است. این نما از طراحی‌های سبک روم باستان اقتباس ‌شده است و ویژگی‌هایی که در معماری روم باستان استفاده می‌شده را در نما به کار می‌برند. در این نما جزییات مهم‌ترین دلیل کیفیت نما است و جزئیات مورداستفاده شامل المان‌ها، ستون‌ها، قرنیزهایی با قوس رومی، سنتوری، صراحی و قوس‌های گرد عریض می‌شود. به‌طورکلی ویژگی‌های این نما شامل موارد زیر است:

  • قوس‌های رومی (گرد و عریض)
  • پنجره‌های بلند قوس‌دار یا صاف
  • سقف بلند
  • تقارن میان المان‌ها که از مهم‌ترین عناصر طراحی است
  • مصالح با رنگ‌های روشن

مصالح مورداستفاده در نمای رومی

نمای رومی با عنصر سنگ شناخته می‌شود اما در ساخت نمای رومی از مصالح دیگری مانند سیمان، پلی استایرن و جی‌اف‌آرسی نیز استفاده می‌شود. با توجه به جلوه زیبایی که سنگ‌ها به نمای ساختمان می‌بخشند این نوع مصالح بیشتر استفاده می‌شود. بنابراین اجرای این نما هزینه نسبتاً زیادی دارد. سنگ‌های زیادی را می‌توان برای این نما به کار برد مثل تراورتن، گرانیت، مرمر و سنگ آهک. از مواردی که در انتخاب مصالح برای نمای رومی باید مد نظر داشت،کیفیت، سازگاری با شرایط آب ‌و هوایی، دوام و زیبایی است. بنابراین سنگ بیشترین همخوانی را با فضا و ویژگی‌های بیان‌شده دارد. در میان این سنگ‌ها، سنگ تراورتن یکی از پراستفاده‌ترین نوع سنگ نما رومی است، اما نماهایی با سنگ مرمر نیز اجرا شده است.

از سنگ‌های دیگری که می‌توان به‌ عنوان سنگ نما رومی نام برد، سنگ دهبید است. سنگ دهبید دارای تخلخل بالا، چسبندگی خوب و زیبایی منحصر به ‌فرد است. با وجود این ویژگی‌ها، استفاده از این سنگ نیز مقرون ‌به ‌صرفه است.

ویژگی سنگ نما رومی

با توجه به جزئیاتی که نمای رومی دارد، باید سنگی استفاده شود که دارای ساب پذیری، تراش‌پذیری و چسبندگی خوبی باشد. سنگ تراورتن مناسب‌ترین گزینه برای سنگ نما رومی است که مزایای زیر را به همراه دارد:

  • فراوانی سنگ تراورتن
  • تنوع رنگ‌های روشن آن
  • ساب پذیری، مقاومت بالا و تراش‌پذیری مناسب

ویژگی‌های سنگ تراورتن به‌عنوان سنگ نما رومی

سنگ تراورتن به‌صورت بی موج و موج‌دار وجود دارد. سنگ بی موج آن گزینه مناسب‌تری برای سنگ نما رومی است، زیرا با توجه به سنگ زیادی که نمای رومی می‌خواهد، تراورتن از لحاظ اقتصادی به‌صرفه‌تر است و ابزار پذیری و برش خوردن آن نیز بهتر است. سنگ‌های موج‌دار محدودیت‌هایی را برای ابزار زدن سنگ ایجاد می‌کنند.

بیشترین رنگ مورد استفاده در نمای رومی، رنگ‌های سفید و کرم است. رنگ کرم جزئیات را بهتر نشان می‌دهد. ازجمله سنگ‌های تراورتنی که دارای رنگ سفید و کرم هستند، سنگ‌های تراورتن آتشکوه، عباس‌آباد و دره بخاری را می‌توان نام برد.

کارخانه سنگ زمردین نما عرضه کننده انواع سنگ تراورتن با بالاترین کیفیت است.

برای مشاهده انواع سنگ تراورتن روی لینک درج شده کلیک کنید.

جهت آشنایی با بهترین کاربرد سنگ تراورتن عباس‌آباد و معرفی آن روی لینک آن کلیک کنید.

تنوع محصولات در مجموعه نمایشگاهی سنگ زمردین نما بالا بوده و به راحتی می‌توانید سنگ دلخواهتان را با بهترین قیمت خریداری کنید. برای مشاوره جهت خرید سنگ روی لینک درج شده کلیک کنید و با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *