معرفی انواع سنگ تراونیکس و مزایای آن

ابعاد استاندارد سنگ کانتر آشپزخانه|standard dimensions of a kitchen counter
ابعاد استاندارد سنگ کانتر آشپزخانه چقدر است؟
۱۵ دی, ۱۴۰۲
بیشترین کاربرد سنگ تراورتن|travertine stone
بیشترین کاربرد سنگ تراورتن برای چه مواردی است؟
۳۰ دی, ۱۴۰۲
انواع سنگ تراونیکس|types of Traonyx stones

تراونیکس

انواع سنگ تراونیکس ترکیبی از سنگ‌های تراورتن و مرمر (اونیکس) است که متشکل از کانی‌هایی مانند آراگونیت، کلیست و کربنات آهن می‌باشد. این سنگ خاصیت و ویژگی‌های هر دو نوع سنگ تراورتن و مرمر را دارد. سنگ تراونیکس هم در معادن سنگ تراورتن و هم در معادن سنگ مرمر یافت می‌شود. اساس تشکیل سنگ تراونیکس به این صورت است که، اگر سنگ تراورتن شرایط دگرگونی و تبدیل شدن به سنگ مرمر را تحت شرایط اقلیمی نداشته باشد، به صورت یک سنگ ترکیبی شکل می‌گیرد. بنابراین، سنگ تراونیکس یک سنگ رسوبی نیمه دگرگون است. این سنگ مقاومت بالایی در برابر رطوبت و نفوذ آب دارد. سنگ تراونیکس به صورت موج‌دار و بی‌موج قابل فرآوری است. به دلیل ویژگی‌های منحصر بفرد و خاص این سنگ، می‌توان از آن درتمامی فضاهای داخلی و خارجی ساختمان استفاده کرد. سنگ تراونیکس یک سنگ متخلخل است که نقوش و رگه‌های واضحی دارد. این شرایط ظاهری، زیبایی چشم‌نوازی را برای نمای داخلی و خارجی ساختمان به ارمغان می‌آورد.

یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین ويژگی‌های سنگ تراونیکس، قابلیت عبور نور است. قیمت و بهای این سنگ به ضخامت، اندازه و کیفیت رنگ آن بستگی دارد. سنگ تراونیکس دارای طیف رنگی سیاه، سفید، خاکستری و قرمز است. کشور عزیزمان ایران، معادن بسیار غنی از سنگ تراونیکس را دارد.

کاربردهای سنگ تراونیکس

  • دیوارپوش و کفپوش فضای داخلی ساختمان
  • نمای خارجی ساختمان
  • ساخت مصنوعات سنگی مثل مجسمه یا فواره‌های مختلف
  • دیوارپوش و کفپوش استخرها
  • پله و راه‌پله‌ها
  • ساختن انواع میز و کانترهای آشپزخانه یا سرویس‌های بهداشتی

انواع سنگ تراونیکس

تراونیکس کارمانیا

سنگ تراونیکس کارمانیا یکی از محبوب‌ترین و زیباترین سنگ‌های طبیعی ایران است. از این سنگ می‌توان در نمای داخلی و خارجی استفاده کرد. سنگ کارمانیا ترکیبی از رنگ‌های سفید و خاکستری در زمینه قهوه‌ای می‌باشد.

تراونیکس جنگلی

سنگ تراونیکس جنگلی یکی از انواع سنگ‌های آهکی نیمه دگرگون شده است. این سنگ زمینه‌ قهوه‌ای با نقش‌های تیره و روشن دارد. معدن سنگ تراونیکس جنگلی در استان اصفهان قرار گرفته است. این سنگ را می‌توان در ابعاد اسلب، پلاک، پله، حجمی، جدولی و کابینت فرآوری نمود. سنگ تراونیکس جنگلی در تمامی فضاهای داخلی و خارجی به کار می‌رود.

تراونیکس چوبی

علت نام‌گذاری این سنگ به تراونیکس چوبی، شباهت ظاهری آن به چوب است و زمینه‌ای قهوه‌ای رنگ دارد. مهم‌ترین و بارزترین ویژگی این سنگ، قابلیت عبور نور است. به همین دلیل، برای بخش‌های کم‌نور ساختمان گزینه‌ مناسبی به شمار می‌رود. از سایر ویژگی‌های این سنگ می‌توان به مقاومت در برابر ساییدگی، جذب آب بسیار پایین و قابلیت ساب‌پذیری اشاره کرد. از این سنگ، همانند سایر اعضای خانواده‌ تراونیکس، می‌توان در تمامی فضاهای داخلی و خارجی استفاده نمود.

سنگ تراونیکس محلات

این سنگ دارای زمینه‌ کرم رنگ به همراه رگه‌هایی از رنگ‌های قهوه‌ای روشن و بژ می‌باشد. سنگ تراونیکس محلات به دو صورت بی‌موج و موج‌دار برش داده می‌شود. مشخصه‌ بارز این سنگ، عبور نور از بخش مرمری آن است. بیشترین کاربرد این سنگ در طراحی نمای داخلی از قبیل دیوار لابی، سرویس‌های بهداشتی و مصنوعات سنگی می‌باشد. معدن سنگ تراونیکس محلات در استان مرکزی قرار گرفته است.

سنگ تراونیکس یزد

سنگ تراونیکس یزد، تم رنگی کرم متمایل به زرد با رگه‌های سفید و قهوه‌ای دارد. رگه‌های زرد و قهوه‌ای این سنگ از جنس تراورتن و رگه‌های سفید از جنس مرمر هستند. این سنگ همانند سایر اعضای مجموعه‌ تراونیکس‌ها، قابلیت عبور نور و کاربرد در تمامی فضاهای داخلی و خارجی را دارد. همچنین، به دو شکل موج‌دار و بی‌موج برش داده می‌شود.

برای مشاهده محصول سنگ تراونیکس در کارخانه سنگ زمردین نما روی لینک آن کلیک کنید.

برای آنکه بدانید برای سنگ شومینه از چه سنگ‌های می‌توان استفاده کرد؟ روی لینک درج شده کلیک کنید.

همچنین برای کسب اطلاعات درباره خرید سنگ تراونیکس روی لینک کلیک کرده و با ما در تماس باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *