علت شوره سنگ و نحوه از بین بردن آن

استفاده از سنگ دهبید چه مزایا و معایبی دارد؟|advantages and disadvantages of using Dehbid stone
استفاده از سنگ دهبید چه معایب و مزایایی به همراه دارد؟
2 نوامبر, 2021
سنگ کف
بهترین سنگ مرمریت برای کف ‌پوش کدام است؟
27 نوامبر, 2021
استفاده از سنگ دهبید چه مزایا و معایبی دارد؟|advantages and disadvantages of using Dehbid stone
استفاده از سنگ دهبید چه معایب و مزایایی به همراه دارد؟
2 نوامبر, 2021
سنگ کف
بهترین سنگ مرمریت برای کف ‌پوش کدام است؟
27 نوامبر, 2021
علت شوره سنگ و نحوه از بین بردن آن|stone dandruff

شوره سنگ

حفظ ظاهر ساختمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اما گاهی شوره سنگ باعث ناراحتی ساکنان می‌شود. این شوره زدن به نوع مصالح و مرغوبیت آن ارتباطی ندارد و ممکن است برای هر مصالحی ایجاد شود.

شوره زدن سنگ به نوع ملات و خاکی که پشت سنگ قرار دارد بستگی دارد و در بسیاری از موارد کاملاً عادی است. زیرا سنگ‌ها دارای ترکیبات مختلفی ازجمله سولفات سدیم و کلسیم و سولفات منگنز هستند که باعث ایجاد سفیدک سنگ و شوره بر روی سنگ می‌شوند. همچنین تبخیر آب پشت سنگ نیز باعث رسوب نمک و املاح معدنی شده که این سفیدک را به وجود می‌آورد. این نمک‌ها ممکن است در ملات سیمان وجود داشته باشند.

علت سفیدک زدن سنگ

رطوبت باعث ایجاد شوره در سنگ می‌شود، زیرا رطوبت عامل انتقال املاح معدنی و نمک به روی سطح سنگ است. هر چه تراکم سنگ کم‌تر باشد و تخلخل بیشتری داشته باشد این رطوبت سریع‌تر و راحت‌تر به سطح سنگ انتقال پیدا می‌کند. به‌طورکلی سه عامل محیط مرطوب، تراکم پایین سنگ و وجود نمک‌های محلول در ملات در پشت سنگ و املاح معدنی در ترکیبات، باعث ایجاد شوره در روی سطح سنگ می‌شود. نوع آب مصرفی نیز یکی از عوامل تأثیرگذار است. به‌عنوان ‌مثال آب‌هایی که دارای املاح بیشتری هستند، مانند آب چاه و قنات، بیشتر باعث شوره زدن می‌شوند.

جلوگیری از ایجاد شوره در سنگ

برای جلوگیری از ایجاد سفیدک سنگ، روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه بیان‌شده است:

  • عدم استفاده از ملات برای نصب سنگ‌ها و استفاده از روش خشک برای نصب آن‌ها که سنگ به‌ صورت پیچ و پلاک به‌ نما وصل می‌شود.
  • استفاده از شن و ماسه شسته شده
  • عدم استفاده از شن و ماسه دارای نمک یا ترکیبات سولفات دار
  • استفاده از رزین اپوکسی برای نفوذناپذیر کردن سنگ که سبب براق شدن و زیبایی آن نیز می‌شود.
  • استفاده از موادی که خاصیت آب‌گریزی دارند، مانند بسیاری از محصولات نانو که جذب آب را به میزان قابل‌توجهی کم می‌کنند.

نحوه از بین بردن شوره سنگ

برای از بین بردن شوره  ابتدا باید حدود ۱۵ روز صبر کرد تا سنگ به‌طور کامل خشک شود. برای از بین بردن شوره، روش‌های مختلفی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها به‌ صورت موقت کارساز هستند. مانند شستن سنگ با آب و استفاده از برس زیرا پس از خشک شدن آب، شوره سنگ برمی‌گردد. یکی دیگر از عواملی که باید به آن توجه داشت این است که باید فهمید که ایجاد شوره از بیرون آن است یا از پشت آن، سپس اقدامات لازم را انجام داد. روش‌های دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • استفاده از سمباده، دستمال یا یک شی زبر که به‌وسیله آن بتوان سطح سنگ را سابید. اما این روش چندان مناسب نیست، زیرا ممکن است باعث ایجاد خط و خش بر روی سنگ شود.
  • استفاده از محصولات شوینده مانند جوهر نمک که روش بسیار خوب و مؤثری است. برای استفاده از جوهر نمک باید آن را با آب رقیق کرد و روی سنگ ریخت.
  • پس از برطرف کردن شوره سنگ برای دوام آن می‌توان از مواد آب‌گریز کننده استفاده نمود.

تنوع محصولات در مجموعه نمایشگاهی سنگ زمردین نما بالا بوده و به راحتی می‌توانید سنگ دلخواهتان را با بهترین قیمت خریداری کنید. برای مشاهده لوکس‌ترین و جدیدترین سنگ‌های طبیعی روی لینک آن کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *