بهترین سنگ کف پارکینگ کدام‌اند و چه ویژگی‌هایی دارند؟

سنگ پله
بهترین سنگ پله و راه پله ساختمان کدام‌اند و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟
۴ مهر, ۱۴۰۲
استفاده از سنگ برای دکوراسیون داخلی|stone can be used for home interior design
از چه سنگ‌هایی می‌توان برای دیزاین داخلی منزل استفاده کرد؟
۲۰ مهر, ۱۴۰۲
سنگ کف پارکینگ|the best parking floor stones

سنگ کف پارکینگ

کفپوش پارکینگ در تعیین میزان زیبایی و عملکرد کلی پارکینگ و سایر مکان‌های بیرونی ساختمان نقش تعیین کننده‌ای دارد. اولویت اصلی در هنگام انتخاب کفپوش مناسب پارکینگ، دوام است. سنگ کف پارکینگ باید به اندازه‌ کافی مقاوم باشند تا بتوانند در برابر وزن زیاد و رفت و آمد متعدد ماشین‌ها، سالیان سال ماندگار بمانند. زیرا این مکان باید در برابر سنگینی وزن اتومبیل‌ها برای مدت زمان طولانی مقاومت کند. در بین گزینه‌های موجود در بازار، سنگ طبیعی بهترین انتخاب است. اما نه هر نوع سنگی.

سنگ‌های ساختمانی انواع مختلفی دارند که آن‌ها را بر اساس مشخصات و ویژگی‌های ذاتی طبقه بندی می‌کنند و بر همین مبنا در فضاهای مختلف ساختمان با توجه به شرایط موجود، مورد استفاده قرار می‌دهند. به عنوان مثال، سنگی که برای کف پذیرایی ساختمان مناسب است، لزوماً برای کف پارکینگ یا محوطه‌ بیرونی ممکن است مناسب نباشد.

از ویژگی‌های مهم سنگ کف پارکینگ می‌توان به مقاومت در برابر سایش، مقاومت در برابر سرما و یخ‌زدگی، مقاومت در برابر ضربه، مقاومت در برابر مواد شوینده‌ اسیدی و…. اشاره کرد که در ادامه در مورد مهم‌ترین پارامترهای سنگ کف پارکینگ توضیحاتی ارائه خواهد شد.

انواع پارکینگ ساختمان

معمولاً دو نوع پارکینگ وجود دارد. نوع اول، پارکینگ‌های ورودی ساختمان هستند که رفت و آمدهای زیادی دارند و در معرض دید عموم می‌باشند. نوع دوم، پارکینگ‌های داخل ساختمان‌اند که دیده نمی‌شوند و مسقف هستند. برای نوع اول از آنجایی که در معرض دید قرار دارند و میزان ترافیک بالایی را تحمل می‌کنند، باید سنگ‌هایی انتخاب شوند که علاوه بر مقاومت بالا، زیبا هم باشند.

ویژگی‌های سنگ کف پارکینگ

از ویژگی‌های کفپوش پارکینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقاومت بالا در برابر سایش

در مکان‌هایی که دارای ترافیک و تردد بالا هستند، استفاده از سنگ با مقاومت سایشی کم توصیه نمی‌گردد. زیرا با حرکت و رفت و آمد زیاد، سطح سنگ خورده شده، زیبایی آن به مرور زمان از بین رفته و ضخامت سنگ با گذشت زمان کاهش می‌یابد. بنابراین، باید بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی، باید سنگ‌ها تعویض و سنگ جدیدی جایگزین گردد که این موضوع بار مالی اضافه بر صاحبان بنا تحمیل می‌کند.

در این میان، سنگ‌های آهکی و سنگ تراورتن به دلیل عدم مقاومت در برابر ساییدگی توصیه نمی‌شوند. در نتیجه، میزان تردد در ساختمان، فاکتور مهمی در انتخاب بهترین گزینه‌ سنگ کف پارکینگ است.

  • نوع پردازش سطح سنگ (عدم لغزندگی سنگ)

با توجه به اینکه کف پارکینگ به‌طور مرتب شسته می‌شود و احتمال ریختن آب در آن وجود دارد بهتر است از سنگ‌هایی استفاده کنید که سطح آن صیقلی نباشد تا احتمال لغزش و آسیب‌دیدگی کاهش یابد. سنگ‌های نیمه صیقلی و ناهموار که اصطحکاک بیشتری ایجاد می‌کنند، گزینه‌های مناسب‌تری هستند.

  • مقاومت در برابر ضربه

مقاومت در برابر ضربه به این معناست که زمانی‌که جسم سنگینی به سنگ برخورد می‌کند یا اتومبیلی وارد پارکینگ می‌شود، سنگ از مقاومت فشاری بالایی برخوردار باشد تا شکسته و خرد نشود. در پارکینگ با توجه به وزن اتومبیل‌ها می‌توان از سنگ گرانیت، مرمریت و چینی استفاده کرد.

  • ضخامت سنگ کف پارکینگ

در کف پارکینگ با توجه به وزن اتومبیل‌ها بهتر است از سنگ‌هایی با ضخامت بیشتر که مقاومت فشاری و ضربه‌ای بالاتری دارند، استفاده کرد. سنگ‌هایی که ضخامت بیش از ۱.۷ یا ۲ سانتیمتر دارند گزینه‌ مناسب‌تری هستند.

  • مقاومت در برابر سرما و یخ‌زدگی

در ساختمان‌هایی که محوطه‌ی پارکینگ در معرض بارش باران قرار دارند یا به‌طور مرتب شسته می‌شوند و احتمال یخ‌زدگی و انجماد وجود دارد، باید از سنگی استفاده شود که مقاومت بالایی در برابر انجماد داشته باشد. به عنوان مثال سنگ مرمریت در این مورد امتیاز بالایی ندارد. این نوع سنگ در برابر یخ‌زدگی مقاوم نبود و در صورت استفاده از آن ترک‌های عمیقی برمی‌دارد. اما سنگ‌هایی مانند گرانیت از مقاومت خوبی در برابر سرما و یخ‌زدگی برخوردار هستند. البته این امر به نوع پارکینگ نیز بستگی دارد. استفاده از سنگ مرمریت در پارکینگ روباز توصیه نمی‌شود در حالی‌که برای پارکینگ‌های مسقف سنگ مرمریت یکی از مناسب‌ترین سنگ‌ها است. منتها بهتر است سنگ‌های مرمریتی که رگه‌های کمتری دارند انتخاب کنید.

  • مقاومت در برابر آلودگی و جذب کثیفی

عدم جذب کثیفی و آلودگی‌های ناشی از روغن‌ریزی‌های اتومبیل‌ها یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که هنگام خرید سنگ کف پارکینگ باید به آن توجه کنید. زیرا جذب و نفوذ آلودگی‌ها در سنگ، زیبایی سنگ را از بین می‌برد. استفاده از سنگ های آهکی و برخی از سنگ‌های تراورتن به دلیل جذب و نفوذ آلودگی‌ها توصیه نمی‌شود. درحالی‌که، سنگ‌های گرانیتی مرمریتی و چینی در برابر نفوذ آب و آلودگی‌ها مقاوم‌تر هستند.

  • رنگ سنگ کف پارکینگ

رنگ سنگ یکی از مهم‌ترین پارامترهای زیبایی سنگ ساختمان است. معمولاً سنگ‌های سفید و ساده طرفداران بیشتری دارند. این نوع سنگ‌ها از قیمت بالاتری هم نسبت به سنگ‌های کرم و عسلی برخوردار هستند. اما نکته مهم در انتخاب رنگ سنگ پارکینگ، این است که رنگی را انتخاب کنید که گرد و خاک کمتری را نشان می‌دهند. البته این موضوع به میزان شستشو نیز بستگی دارد. با این وجود، از لحاظ زیبایی شناختی استفاده از سنگ‌های تیره مانند سنگ مرمریت سیاه می‌تواند، گزینه‌ای ایده‌آل برای سنگ کف پارکینگ باشد.

ابعاد سنگ کف پارکینگ

از لحاظ اندازه و ابعاد، می‌توان گفت هر چه ابعاد سنگ کف پارکینگ بزرگتر باشد از زیبایی بیشتری برخوردار است، منتها قیمت آن افزایش می‌یابد. بخصوص اگر پارکینگ در ورودی ساختمان است و در معرض دید عموم قرار دارد، بهتر است که سنگ‌هایی در ابعاد بزرگ به کار رود. متداول‌ترین ابعاد سنگ کف پارکینگ ۴۰ در ۴۰ ،۵۰ در ۵۰ و ۶۰ در ۶۰ است.

برای آنکه بدانید بهترین سنگ پله و راه پله ساختمان کدام‌اند و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ روی لینک درج شده کلیک کنید.

همچنین برای مشاهده محصولات سنگ زمردین نما روی لینک درج شده کلیک بفرمایید.

شرکت زمردین‌نما، به عنوان تولیدکننده و فراهم ‌کننده تمامی انواع سنگ‌ها در بازار ایران و دنیا، آماده خدمت‌رسانی برای زیباترشدن بنای شما عزیزان است.برای مشاوره و تماس با کارخانه سنگ زمردین نما روی لینک درج شده کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *