بهترین سنگ شومینه|best fireplace stone
برای سنگ شومینه از چه سنگ‌هایی می‌توان استفاده کرد؟
11 دسامبر, 2023
معرفی انواع سنگ تراورتن و مزایای آن|different types of travertine stone
معرفی انواع سنگ تراورتن و مزایای آن‌ها
26 دسامبر, 2023
بهترین سنگ شومینه|best fireplace stone
برای سنگ شومینه از چه سنگ‌هایی می‌توان استفاده کرد؟
11 دسامبر, 2023
معرفی انواع سنگ تراورتن و مزایای آن|different types of travertine stone
معرفی انواع سنگ تراورتن و مزایای آن‌ها
26 دسامبر, 2023
سنگ کف سفید

سنگ کف سفید

مرمریت چگونه به وجود می‌آید؟

سنگ‌های مرمریت، در فرایند باز دگرگونی یا متامورفیسم سنگ‌های آهکی به وجود می‌آیند. هنگامی‌که سنگ‌های آهکی در معرض گرمای شدید و فشار زیاد لایه‌های درونی زمین قرار می‌گیرند، سنگ مرمریت شکل می‌گیرد. این سنگ، در وهله‌ی اول، حاوی مواد معدنی کلیست است و معمولاً حاوی ترکیباب شیمیایی دیگری همچون؛ رس، میکا، کوارتز، پیریت، اکسیدهای آهن و گرافیت می‌باشد. در طی فرایند دگرگونی سنگ آهک، کلیست موجود در آن دوباره متبلور می‌شود و سنگی را به وجود می‌آورد که توده‌ای از بلورهای کلیست به هم پیوسته دارد. با توجه به میزان دگرگونی و تشکیل کریستال‌ها، سنگ‌های گوناگونی با بافت و شکل‌های مختلف از لحاظ ریزی و درشتی تشکیل می‌شوند. سنگ‌های مرمریتی که بلورهای درشتی دارند و به رنگ سفید، طوسی روشن تا کرم هستند را سنگ کریستال می‌نامند که نوع سفید آن در میان بازاریان به سنگ چینی شهرت دارد. سنگ‌های مرمریت به نسبت سنگ‌های تراورتن از چگالی و مقاومت فرسایشی بیشتری برخوردارند و غالباً به منظور محوطه سازی و سنگ فرش اماکن پر تردد، کف پوش و راه پله‌ها به کار می‌روند.

تفاوت بین سنگ مرمریت و سنگ مرمر

قبل از دگرگونی، کلیست موجود در سنگ آهگ به صورت مواد فسیلی و بقایای بیولوژیکی موجودات زنده دیده می‌شود. در طی فرایند، دگردیسی (تکامل) این کلیست دوباره تبلور می‌یابد و بافت سنگ را تغییر می‌دهد. در مراحل اولیه دگرگونی و تحول آهک به سنگ مرمر، بلورهای کلیست موجود در سنگ بسیار کم هستند. با گذشت زمان و افزایش میزان دگرگونی، بلورهای کلیست بزرگ‌تر خواهند شد، به گونه‌ای که بلورهای در هم تنیده کلیست به راحتی قابل تشخیص است. با تبلور مجدد فسیل‌ها و ساختارهای رسوبی، سنگ آهک تفکیک ناپذیر می‌گردد. این پدیده و رخداد طبیعی دگرگونی و تبلور دوباره، حد فاصل بین سنگ مرمر و مرمریت را مشخص می‌کند. در یک نگاه کلی و اجمالی می توانیم بگویم، سنگ‌های که در معرض دگرگونی اندک قرار گرفته‌اند، دارای بلورهای کلسیت بسیار کمی خواهند بود به سنگ مرمر معروف بوده و در مقابل، با پیشرفت سطح دگرگونی، بلورها بزرگتر می‌گردند و سنگ مرمریت را ایجاد می‌کنند.

انواع سنگ مرمریت

سنگ‌های مرمریت را می‌توان هم از لحاظ دگرگونی و میزان کریستال یا بلورهای کلسیت موجود در آن و هم از نظر طیف رنگی طبقه‌بندی کرد.

انواع سنگ مرمریت بر مبنای میزان دگرگونی عبارتند از:

سنگ چینی: نوعی از سنگ مرمریت است که دارای بافت تمام بلورین، همراه با دانه‌های ریز و هم‌اندازه است. این نوع سنگ در مناطقی که شدت دگرگونی کمتر است، تشکیل می‌شود.

سنگ کریستال: این نوع سنگ، بافتی تمام بلورین با دانه‌های درشت و هم اندازه دارد. سنک کریستال در مناطقی که شدت دگرگونی متوسط تا زیاد است به وجود می‌آید.

انواع رنگ سنگ مرمریت عبارتند از:

  •  سفید
  • کرم
  •  مشکی
  •  قرمز
  •  قهوه‌ای
  •  صورتی
  •  زرد
  •  سبز
  •  خاکستری

برای مشاهده انواع سنگ‌ مرمریت طبیعی روی لینک درج شده کلیک کنید.

برای آنکه بتوانید محل سکونت خود را خاص‌تر و زیباتر کنید، ۸ راه خلاقانه برای استفاده از سنگ طبیعی در منزل را دریابید و روی لینک آن کلیک کنید.

برای اطلاع از نحوه تماس با ما، کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع محصولات سنگ زمردین نما و مشاوره روی لینک درج شده کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *