کاربردها و ویژگی‌های سنگ مرمریت ساختمانی

بهترین سنگ تراورتن روشن|best bright travertine stones
مرغوب‌ترین سنگ تراورتن روشن کدم‌اند؟
25 می, 2022
سنگ های تزئینی ساختمان
انواع سنگ های تزئینی ساختمان
3 جولای, 2023
بهترین سنگ تراورتن روشن|best bright travertine stones
مرغوب‌ترین سنگ تراورتن روشن کدم‌اند؟
25 می, 2022
سنگ های تزئینی ساختمان
انواع سنگ های تزئینی ساختمان
3 جولای, 2023
سنگ کف ساختمان

سنگ کف ساختمان

سنگ مرمر

سنگ مرمر از دوران باستان برای مصارف مختلفی استفاده می‌شده است. سنگ مرمریت ساختمانی زیبایی و ظرافت ساختار ساختمان را افزایش می‌دهد. بنابراین عموماً هم در فضای داخلی و هم در نمای بیرونی خانه استفاده می‌شود. سنگ مرمریت ساختمانی را می‌توان در منازل برای مصارف مختلف از جمله مبلمان، پیشخوان، کفپوش، لابی، کانتر، میز و … استفاده کرد.سنگ مرمریت ساختمانی معمولاً ماندگاری بالایی دارند. بسیاری از افراد به دلیل مزایای متعددی که دارند ترجیح می‌دهند در ساخت خانه از سنگ‌های مرمریت ساختمانی استفاده کنند.

سنگ مرمر چیست؟

کلمه مرمر یک کلمه یونانی است که به صخره‌های کریستالی و درخشان اشاره دارد. سنگ مرمر می‌تواند به زیبایی بدرخشد. کلسیت یا دولومیت که دوباره تبلور یافته است، سنگ دگرگونی معروف به مرمر را تشکیل     می‌دهد. اصطلاح “مرمر” اغلب برای توصیف سنگ آهک دگرگون شده استفاده می‌شود. سنگ مرمر برای مجسمه‌سازی و ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. اگرچه سنگ مرمر در بسیاری از نقاط جهان یافت می‌شود، یونان و ایتالیا با ارزش‌ترین انواع سنگ مرمر را تولید می‌کنند. این سنگ به داشتن بهترین رنگ معروف است.

سنگ مرمر خرد شده به عنوان سنگدانه ساختمانی استفاده می‌شود و به عنوان پرکننده استفاده می‌شود. به دلیل وجود کلسیت، کشف شده است که سنگ مرمر راحت‌تر از سنگ آهک می‌شکافد. امروزه از سنگ مرمریت ساختمانی به عنوان یک مصالح ساختمانی تزئینی استفاده می‌شود.

مرمر یک سنگ دگرگونی است که از سنگ آهک در اثر فشار و گرما در پوسته زمین در اثر فرآیندهای زمین شناسی تولید می‌شود. فشارها و دماهای ضروری برای تولید این سنگ به طور کلی هرگونه فسیل موجود در سنگ اولیه را از بین می‌برد. در اثر این نیروها بافت سنگ آهک تغییر می‌کند. ناخالصی‌های موجود در سنگ آهک بر ترکیب معدنی مرمر تأثیر می‌گذارد.

سنگ مرمریت ساختمانی به دلیل تنوع مواد معدنی موجود در سنگ مرمر مانند خاک رس، ماسه و سیلت در رنگ‌های مختلف موجود است. به طور گسترده‌ای به عنوان یک مصالح ساختمانی، در بناهای تاریخی و در بسیاری از موارد دیگر استفاده می‌شود. سنگ مرمر برای کاربردهای داخلی و خارجی مناسب است. با این حال، به دلیل آلودگی محیطی امروزی، پولیش سنگ مرمر مورد استفاده برای کاربردهای خارجی ممکن است دوام نداشته باشد.ویژگی‌های سنگ مرمریت ساختمانیسنگ مرمر سنگی گرانبها است که کاربردهای بسیار متفاوتی دارد. بزرگترین دلیل استفاده از سنگ مرمریت ساختمانی در معماری، زیبایی باورنکردنی آن است. از آنجایی که سنگ مرمریت یک کالای کم هزینه و فراوان است، برای طیف وسیعی از پروژه های ساختمانی استفاده می‌شود. سنگ مرمر یکی از با ارزش‌ترین سنگ‌ها با خواص منحصر به فرد فراوان است که به همین دلیل راه خود را در صنایع مختلف پیدا کرده است. تقریباً تمام سازه‌های معروف در سراسر جهان با استفاده از سنگ مرمریت ساختمانی ساخته شده‌اند. سنگ مرمر به دلیل ساختاری که دارد می‌تواند برای بهبود درخشندگی آن صیقل داده شود و بنابراین سنگی رایج و جذاب برای کاربردهای ساختمانی است. تخلخل محدود سنگ مرمر، عمدتاً در هنگام تصفیه، آن را کمتر در معرض آسیب آب قرار می‌دهد. با این حال، کربنات کلسیم، ماده اصلی سنگ مرمر، به شدت در برابر عوامل اسیدی حساس است: به سرعت در برخی اسیدها حل می‌شود. تأثیر واقعی تماس اسیدی با نوع اسید متفاوت است: کلریدها، سولفات‌ها و سایر ترکیبات شیمیایی به روش‌های مختلفی با سنگ مرمر واکنش نشان می‌دهند. محصولات جانبی ایجاد می‌شوند که دارای طیف گسترده‌ای از حلالیت و تأثیر بر دوام سنگ مرمر هستند. بنابراین، تعیین دقیق نوع آلاینده‌هایی که باعث تخریب سنگ مرمر می‌شوند ضروری است.

کاربردهای سنگ مرمریت ساختمانی

سنگ مرمر کاربردهای متعددی برای اهداف ساختاری و تزئینی دارد. از آن برای مجسمه‌سازی در فضای باز، دیوارهای خارجی، پوشش کف، دکوراسیون، پله‌ها و پیاده‌روها استفاده می‌شود. تکنیک استفاده از سنگ         می‌تواند بر شدت نوردهی تاثیر بگذارد. اکثر آثار ماقبل تاریخ از سنگ مرمر ساخته شده‌اند. سنگ مرمر راهروهای کلیساها و مکان‌های تاریخی را تزئین کرده است. کاشی‌های مرمر در کف بعضی از ساختمان‌هها و حمام‌ها استفاده می‌شود. این کاشی‌ها یا صیقل و یا تراش داده می‌شوند. کاشی‌های صیقلی ظاهری شیک به وجود می‌آورند، اگرچه هنگام خیس شدن بسیار لغزنده هستند. کاشی‌های تراش خورده چسبندگی بیشتری دارند و ایمن در نظر گرفته می‌شوند. سنگ مرمر در برابر حکاکی و رنگ‌آمیزی با مواد شیمیایی آسیب‌پذیر است، که برای آنها درزگیرهای پیشرفته مناسب برای کاهش این خطر به میزان قابل توجهی ساخته شده است.سنگ مرمر از زمان‌های بسیار قدیم چه در تزئینات و چه در ساخت و ساز، با زیبایی بی‌چون و چرای مورد استفاده قرار گرفته است.

انواع سنگ مرمریت ساختمانی

سنگ مرمر به دلیل رنگ‌های متنوع، مصالح مورد علاقه برای معماری داخلی و خارجی است. بسته به طراحی و سبک سازه، از تنوع رنگی متفاوتی برای بهبود یا تکمیل زیبایی‌شناسی در ساختمان استفاده می‌شود. سه نوع اصلی سنگ مرمریت ساختمانی وجود دارد که به طور منظم برای ساخت و ساز استفاده می‌شود.

سنگ مرمر سفید

سنگ مرمر سفید فوق العاده شفاف به نظر می‌رسد و توانایی ترویج و القای دقت و خلوص را دارد. هنگامی که در هر سازه‌ای استفاده شود، نور را در آن فضا بیشتر می‌کند. این نوع سنگ مرمر بیشتر در فضاهای کوچک و محدود مانند حمام، انباری و آشپزخانه استفاده می‌شود. می‌توان برای شخصی‌سازی کردن زیبایی ساختمان آن را با رنگ‌های دیگر مانند مشکی ترکیب کرد. برخی از محبوب ترین انواع سنگ مرمر سفید عبارتند از:

بلانکو ماکائل

بلانکو ایبیزا

بلانکو فرانکو

بلانکو کارارا

سنگ مرمر سفید عتیقه

سنگ مرمر سفید شرقی

سنگ مرمر کرم

سنگ مرمر کرم سایه خاصی دارد که با رنگ‌های خنثی مانند عاج و بژ به خوبی هماهنگ می‌شود.هنگامی که در هر منطقه از یک ساختمان استفاده شود، می‌تواند فضایی هماهنگ و زنده را به ارمغان بیاورد و به طور قابل توجهی حال و هوای کل سازه را بهبود بخشد.این ویژگی خارق العاده آن را به یکی از پرکاربردترین سایه‌های سنگ مرمر در طراحی داخلی و معماری تبدیل می‌کند. محبوب ترین انواع سنگ مرمر کرم عبارتند از:

کرم صدف

کرم عاج

کرم والنسیا

کرم آفیون

سنگ مرمر سیاه

اولین چیزهایی که وقتی می گوییم سنگ مرمر سیاه به ذهن می‌رسد، تداعی با ظرافت و تجمل است. سنگ مرمر سیاه علاوه بر اینکه با وجود اینکه ظاهری مجلل به هر فضایی می‌بخشد، بهترین عملکرد را با فضاهای بزرگ و پر نور دارد. این سنگ بیشترین استفاده را در فضاهایی مانند اتاق‌های وسیع و آشپزخانه دارد. در معماری و طراحی از سنگ مرمر سیاه بیشتر برای نما و روکش استفاده می‌شود. سنگ مرمر سیاه در ۳ نوع مختلف وجود دارد:

سنگ مرمر سیاه مونتری

سنگ مرمر سیاه جنگل

سنگ مرمر سیاه مارکینا

خرید انواع سنگ مرمریت ساختمانی از زمردین نما

سنگ مرمریت ساختمانی یکی از سنگ‌هایی است که انواع آن را می‌توانید در کارخانه سنگ زمردین نما بیابید. شما می‌توانید بهترین و مرغوب‌ترین سنگ مرمریت ساختمانی را با اطمینان از کیفیت بالای آن از سنگفروشی زمردین نما تهیه کنید.

جهت خرید انواع سنگ مرمریت ساختمانی و کسب اطلاعات درباره قیمت روی لینک کلیک کرده و با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *